fbpx

Köpek distemper virüsü (Köpek Gençlik Hastalığı)

Tarafından gönderildi: Bayrampaşa Veteriner Editör Yorumlar: 0

Gençlik hastalığı nedir?

Köpeklerde görülen gençlik hastalığının sebebi, paramyxoviidae familyasından gelen bir virüstür. Bu virüs, hücrelerin içine yerleşir ve burada aktifleşir. Bu hastalığın etkilerinin antibiyotik tedavisi ile yok edilmesi mümkün değildir, bu yüzden de hastalığa karşı en etkili koruma yöntemi köpeğinize bu hastalığa karşı aşı yaptırmaktır.

Gençlik hastalığı, bu hastalığa sebep olan virüsü taşıyan diğer hayvanlardan bulaşır. Hastalığı taşıyan hayvanların vücut sıvılarında bulunan virüs, diğer hayvanlar tarafından solunum yolu ile bulaşabilir. Hastalığı taşıyan hayvanların yemek yediği ve su içtiği kapların ortak kullanımı da hastalığın bulaşmasına zemin hazırlar. Bu hastalığın bulaşıcılığı köpeğin 3 aylık-1 yaş arası döneminde yüksek olsa da hastalık, zaman zaman yaşlı köpeklerde de görülebilmektedir.

Gençlik hastalığından korunmanın en etkili yolu aşıdır. Bu yüzden köpekler 16 haftalık olmadan önce aşılama mutlaka yapılmalıdır. Eğer köpeğiniz annesinden yeterli miktarda süt alamazsa, virüslere karşı vücut daha dirençsiz olur. Bu yüzden aşılama zamanı daha erken bir zamana çekilebilir Bunun için, veteriner hekiminiz ile karar vermeniz gerekir.

Gençlik hastalığının belirtileri nelerdir?

Bu hastalık ilk olarak köpeğin solunum yollarında kendini gösterir. Aynı zamanda sindirim sistemi ve sinir sistemini de etkileyerek aynı anda birden fazla rahatsızlığa neden olabilir. hastalığın bulaştığı köpek aniden ishal, kusma, dehidrasyon, kilo kaybı, körlük, solunum yollarında zorluk, burunda akıntı, deride kötü kokulu iltihap, kısmi veya tam felç, hareketlerde koordinasyon zorluğu gibi etkilerle mücadele etmek zorunda kalabilir. Bu belirtiler aynı anda görülebileceği gibi, sadece bir iki belirtinin kendini göstermesi de mümkündür. Hastalığın bu belirtileri, başka birçok hastalığın belirtisi de olabileceğinden, gençlik hastalığının ilk etapta teşhisi zor olabilir.

Gençlik hastalığının tedavisi var mıdır?

Gençlik hastalığı, ancak hastalığın etkenlerinin hafifletilmesi şeklinde tedavi edilir. Hastalığın belirtileri ve etkileri hafifletilse de, asıl hastalık etkeni yok edilemeyeceğinden bu hastalık yüksek oranda ölüm ile sonuçlanabilir. Bu yüzden, bu hastalıkta en etkili tedavi yönteminin önlem almak olduğu kabul edilir. Aşı uygulaması sadece sağlıklı köpeklere yapılabilir. Gençlik hastalığına yakalanan bir köpeğin aşılanması söz konusu değildir. Köpeğiniz, hastalığa yakalanmadan aşısını yaptırmalısınız.Sağlıklı ve mutlu dostluklar dileklerimizle…

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir