fbpx

Kedi ve Köpeklerde Mikroçip

mikroçip tarihi, kedi mikroçip
Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0

Evcil hayvanları be özellikle kedi, köpekleri mikroçip ile işaretlemek, hızlı ve güvenilir olmasının yanında en dayanıklı, etkili ve tamamen güvenli yöntemdir. Her transponder (kedi mikroçip, köpek mikroçip) hayvan ve sahibinin anında tanımlanmasını sağlayan ve hayvanların daha hızlı bir şekilde bulunmasına yardımcı olan benzersiz bir numaraya sahiptir.

Bununla birlikte, her kedi çip veya köpek çipinin sadece kodlanmış numaraya sahip bir transponder (kedi çip, köpek çip) olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu bir takip cihazı değildir ve hayvan veya sahibi hakkında hiçbir veri içermez! Bu nedenle, çipli bir köpek veya çipli kediyi teşhis etmek için, bir mikroçipin ulusal işaretli hayvan veri tabanına kaydedilmesi ve kayıt sürecinde gerekli tüm verilerin sağlanması gerekir. Çipin benzersiz numarası daha sonra evcil hayvanın sahibine atanarak kimlik tespiti ve anında iletişim kurulması sağlanır. Evcil hayvanınızı bir veri tabanına kaydederek ona bir kimlik vermiş olursunuz. Girdiğiniz verilerin doğru ve her zaman güncel olması önemlidir. Kayıtlı üyelerle iletişim kurmanın tercih edilen yolu olduğundan, güncel telefon numaranızı sağlamanız en önemli kısımdır.

Bu çözüm, terk edilmiş, kaybolmuş, bulunmuş veya çalınmış hayvanların hızlı ve doğru bir şekilde tanımlanmasını kolaylaştırarak hayvanların sahipsiz kalmasıyla mücadeleye yardımcı olur.

Kedi mikroçip ile köpek mikroçip kullanarak hayvan tanımlama, hayvan işaretlemenin en güvenilir, emniyetli ve dayanıklı yöntemidir. Diğer popüler yöntemlerin (dövme gibi) aksine, işareti taklit etmek veya kaldırmak imkansızdır, sahip verilerinin doğrulanması kolaydır ve kedi, köpek mikroçip numaraları tamamen benzersizdir.

Elektronik olarak işaretlenmiş hayvanların kaydedilmesi, dünya çapında kullanılan güvenilir ve etkili bir kimlik belirleme yöntemidir ve hayvanlarına değer veren tüm sahipler için önerilir.

Bayrampaşa Veteriner Polikliniği olarak evcil hayvan sahiplerinden kedi mikroçip ve köpek mikroçip hakkında sık sorulan soruları sizler için cevapladık. 😌

Mikroçip taktırmazsak ne olur?

-Ülkemizde zorunluluk haline getirilen kedi mikroçip ve köpek mikroçiplerini taktırmayan evcil hayvan sahiplerine para cezası verilir ve resmi işlemleri kısıtlanır.

Kedi mikroçip veya köpek mikroçip takılırken hayvan acı çeker mi?

-Pirinç tanesi olarak tarif edebileceğimiz bu çipler özel iğnelerle, anestezi gerektirmeden, belirlenen bölgeye yerleştirilir. Sadece Bayrampaşa Veteriner Polikliniği gibi steril ortamda ve veteriner hekim kontrolünde takılması durumunda en güvenilir, ağrısız, acısız ve risksiz tanımlama yöntemidir.

Kedi çip ve köpek çipi için önceden randevu almak gerekiyor mu?

-7/24 açık olan Bayrampaşa Veteriner Polikliniğimize gelerek istediğiniz zaman çip uygulaması yaptırabilirsiniz.

Kedi çip ve köpek çipi neden zorunlu?

-Evcil hayvanların takibi, kaybolma veya çalınma durumunda bulunmasının kolaylaşması, bir kerelik ve acısız olan, dünya çapında kullanılan bu yöntem ülkemizde de zorunlu hale getirilmiştir. Uluslararası yolculuk yapacak evcil hayvanlarda da mikroçip bulunması zorunludur.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir