fbpx

Kedi Aşıları – Bilmeniz Gereken Her Şey

Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0

Kedinizin genel sağlığı ve uzun ömürlülüğü için aşıların önemi küçümsenemez. Kedi aşılarının, felç edici ve ölümcül kedi hastalıklarının inkübasyonu ve bulaşmasıyla mücadele ettiği tıbbi ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bayrampaşa Veteriner Kliniği’nde  hangi kedi aşılarının gerekli olduğu ve ne zaman planlanması gerektiği de dahil olmak üzere, insanları kedi aşılarının önemi konusunda eğitmeye adamıştır.

Hekimlerimiz aşılar için ‘herkese uyan tek bir’ protokol izlemediğini, bunun yerine her hastayı bir birey olarak ele aldığını ve yaş gibi risk faktörlerine bakarak o kedi için mümkün olan en iyi protokolleri önerdiğini belirtmek önemlidir.

Yıllar boyunca, yavru kedi ve kedi sahiplerinden kedi aşıları hakkında birçok soru aldık. Burada, kedi aşılarıyla ilgili sorunları daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için en sık sorulan sorulardan bazılarını derledik. Bu sadece kedi aşılarına genel bir giriş niteliğindedir, bu nedenle kedinizin söz konusu olduğu durumlarda yavru kedi aşıları veya kedi aşıları ile ilgili özel bilgiler için lütfen veterinerlerimize danışın.

Yavru Kedi Aşıları Ve Kedi Aşıları Gerekli mi?

Cevap Evet. Bir yavru kedi veya kedi sahibi, patili dostunun iyiliğinden sorumludur. Buna mutluluk ve uzun ömür dahildir. Kedi aşıları, uzun ömür denkleminin ayrılmaz bir parçasıdır. Yavru kedi aşıları ve kedi aşılarının çeşitli sinsi hastalıkları önlediği tıbbi ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Hangi Kedi Aşıları Tavsiye Edilir?

Genellikle aşağıdaki aşılar önerilir. Ancak bir sonraki ziyaretinizde kediniz için hangi aşıların gerekli olduğunu veterinerinize danışmalısınız.

kedi Aşıları

 • Panleukopenia (Gençlik Hastalığı Aşısı)
 • Karma Aşı
 • Kedi Lösemi Aşısı
 • İmmün Yetmezlik Virüsü (FIV) Aşısı
 • Kedi Enfeksiyöz Peritonit (FIP) Aşısı
 • Bordetella Aşısı
 • Kuduz Aşısı

Tavsiye Edilen Yavru Kedi ve Kedi Aşı Takvimleri Nelerdir?

Yavru kedi aşıları ve kedi aşıları, önceden var olan tıbbi durumlar ve kapalı veya açık yaşam koşulları dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Aşı programınızın ne olması gerektiğini belirlemek için bu faktörleri her zaman bir veterinere danışınız. 

Kedi Aşılarıyla İlişkili Riskler Var mı?

Kedi aşıları, belirli bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağlamak için yavru kedinizin veya kedinizin bağışıklık sistemini uyarır. Bu enjeksiyon bölgesinde ağrıdan ateş ve alerjik reaksiyonlara kadar değişen hafif semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kedi aşıları, bağışıklık hastalığı gibi başka risklere neden olabilir, ancak bu tür vakalar son derece nadirdir ve genellikle önceden var olan genetik ve tıbbi durumlarla bağlantılıdır. Enjeksiyon bölgesi reaksiyonları potansiyeli nedeniyle, her aşı veteriner hekimlerce yapılmalıdır.

Kedi Aşılamasından Sonra Yan Etkiler Var mı?

Çoğu kedi, bir kedi aşısından sonra hiçbir yan etki göstermez. Kedinizin bir reaksiyonu varsa, genellikle küçük ve kısa ömürlüdür. Ancak yine de bir kedi aşısının olumsuz yan etkilerini gösterebilecek aşağıdaki belirtilere karşı bilgili olmalısınız:

 • Ateş
 • Şiddetli uyuşukluk
 • İştah kaybı
 • Kusma
 • İshal
 • Enjeksiyon bölgesi çevresinde şişlik ve kızarıklık
 • topallık
 • kurdeşen

Kedinizin kedi aşısının herhangi bir yan etkisi olduğundan şüpheleniyorsanız, herhangi bir özel bakım gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olabilmemiz için 7/24 bize ulaşabilirsiniz.

Kliniğimizde aşılama ve parazit uygulamalarında İstanbul Veteriner Oda Birliği Aşı Tarifesi uygulanmaktadır. Aşılarda yaşanan stok sorunları sebebiyle bir çok patili dostumuzun aşı tarihleri geçmekte. Bayrampaşa veteriner Kliğini olarak aldığımız tedbirler sayesinde Kedi Karma Aşısı kiniğimizde bulunmaktadır. 7/24 Bayrampaşa Veteriner Kliniğimizde aşı hizmeti alabilir ve evde aşı hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

 Evde aşı hizmeti için randevu almanız önemlidir. Evde aşı hizmetimiz Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Sultangazi, Esenler ve çevreleri için vardır.