fbpx

Evcil Hayvanlarda (Kedi ve Köpek) LAPAROSKOPİ

Tarafından gönderildi: Bayrampaşa Veteriner Editör Yorumlar: 0

Veteriner Laparoskopisinin Tanımlayıcı Noktaları

Laparoskopi, entegre yüksek çözünürlüklü renkli büyüteç kamerası ve fiber optik ışık kaynağı ile sert bir dürbün kullanılarak küçük kesikler yoluyla karın ameliyatlarının gerçekleştirildiği modern bir cerrahi tekniktir.

Karın karbondioksit gazı kullanılarak şişirildiğinde, karın duvarı iç organların üzerine yükselir ve daha geniş bir görüntüleme ve çalışma alanı oluşturur. Çalışmak için daha geniş bir alana sahip olan laparoskop, çıplak gözle tespit edilemeyecek küçük detayların görülebildiği geniş, yüksek çözünürlüklü bir ekranda görüntülenen yapıların daha iyi görüntülenmesine izin verir. Alanın kapsamı iyice belirlendikten sonra, ameliyatı gerçekleştirmek için son derece özel aletler kullanılır.

Laparoskopi Hastalarımıza Nasıl Fayda Sağlar?

Laparoskopik cerrahi ile cerrah, iç organların görselleştirilmesini geliştirmiştir. Yüksek tanımlı görüntüler, cerrahın insan gözüyle algılanmayan ayrıntıları görmesine olanak tanır ve bu da sonuçta daha iyi sonuçlarla daha güvenli bir ameliyat yapılmasını sağlar.

Veteriner laparoskopik cerrahinin hastalara büyük bir yararı, ameliyat sonrası ağrıda önemli bir azalmadır. American Veterinary Medical Association Journal’da yakın zamanda yapılan bir araştırma, geleneksel açık insizyon spayzı ile karşılaştırıldığında laparoskopik ile %65’e kadar daha az ağrı olduğunu göstermiştir.

Hastalar için ek faydalar şunları içerir:

  •      Ameliyat sonrası ağrı önemli ölçüde daha az olduğundan ağrı kesici ihtiyacını azaltır
  •      Cerrahi riskleri azaltır
  •      Daha hızlı daha az ağrılı iyileşme için yumuşak doku travmasını en aza indirir
  •      Biyopsiler için anestezi süresini azaltır
  •      Kanama riskini azaltır
  •      Enfeksiyon riskini azaltır
  •      Yara izini en aza indirir
  •      Kan kaybını azaltır

Sonuç olarak ve basitçe söylemek gerekirse, laparoskopik cerrahi, ihtiyacı olan hastalar için nazik, hızlı ve minimal invaziv bir cerrahi seçenek sunar.

Veteriner laparoskopisi, minimal invaziv, daha az ameliyat sonrası ağrı ile daha kısa iyileşme süresine sahip ve evcil hayvanları için daha iyi sonuçlar sunan tedavi ve teşhis seçenekleri isteyen evcil hayvan sahiplerine hoş geldiniz haberidir. Aynı şekilde hastalarına en kaliteli bakımı sunmak isteyen veteriner hekimler için de değerli bir araçtır.

Veteriner laparoskopisi hakkında başka sorularınız varsa, lütfen sorun ; Sorularınıza cevap vermekten mutluluk duyuyoruz. https://www.instagram.com/abdullah.serbest/?hl=tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir